Solární tašky: jaké jsou rozdíly oproti běžným panelům, jaká je jejich cena a lze na ně získat dotaci?

Přestože vypadá jako běžná střešní krytina, dokáže vyrábět elektřinu pro celý dům
Přestože vypadá jako běžná střešní krytina, dokáže vyrábět elektřinu pro celý dům, Tesla

Solární střešní tašky představují inovativní řešení pro využití sluneční energie, které spojuje klasický vzhled střešních krytin s moderní solární technologií. Tyto tašky jsou navrženy tak, aby vypadaly jako běžné střešní tašky, ale obsahují tenké vrstvy fotovoltaických článků, které zachycují a přeměňují sluneční světlo na elektrickou energii. Tímto způsobem umožňují vlastníkům nemovitostí snížit náklady na elektrickou energii a zároveň přispívat ke snižování emisí skleníkových plynů. Solární tašky mají vysokou účinnost, dlouhou životnost a jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, což z nich činí atraktivní investici pro ty, kteří chtějí zelenější a udržitelnější zdroje energie. Navíc na ně lze uplatit stejnou dotaci jako na standardní fotovoltaické elektrárny, takže lze výrazně zkrátit jejich dobu návratnosti. Přestože solární tašky nemusí být ideální volbou pro každou nemovitost, nabízejí zajímavou alternativu k tradičním solárním panelům a to zejména po stránce vzhledu.

Hlavní rozdíl mezi klasickými fotovoltaickými panely a fotovoltaickou střešní krytinou? Estetika

Klasické fotovoltaické panely jsou obvykle instalovány nad stávající střešní krytinou pomocí speciálních držáků a lišt, které zajišťují dostatečný odstup od střechy a umožňují cirkulaci vzduchu. Panely jsou tvořeny většími fotovoltaickými články, které jsou spojeny do sítě a umístěny v pevném rámu. Fotovoltaické panely jsou často snadno rozpoznatelné na střeše a mohou být považovány za esteticky méně atraktivní než tradiční střešní krytina. To je někdy problém hlavně v památkově chráněných částech měst, kde vyčnívající solární panely opravdu nemají své místo. Klasické panely jsou obvykle levnější než solární střešní tašky, ale jejich instalace může být náročnější a méně flexibilní vzhledem k požadavkům na prostor a orientaci.

Solární střešní krytina se oproti tomu skládá z malých fotovoltaických článků integrovaných přímo do střešních tašek nebo šindelů. Tyto solární střešní tašky jsou navrženy tak, aby se co nejvíce podobaly běžné střešní krytině, a tím se stávají esteticky přijatelnější a méně nápadné. Solární střešní krytina může být instalována jako kompletní střecha nebo pouze na části střechy v závislosti na energetických potřebách a rozpočtu. Solární tašky nabízejí vyšší flexibilitu při instalaci a mohou mít lepší odolnost vůči povětrnostním vlivům. Navíc, solární střešní krytina může zvýšit hodnotu nemovitosti díky svému estetickému vzhledu a inovativnímu řešení výroby energie.

Vydrží solární střešní tašky stejně jako ty běžné? Záleží hlavně na údržbě

Standardní fotovoltaické panely mají obvykle předpokládanou životnost kolem 25 – 30 let, ale jejich výkon může postupně během této doby klesat. Pokles výkonu je často způsoben degradací materiálů, jako je například ochranné sklo či samotné fotovoltaické články, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům, jako jsou UV záření, teplotní výkyvy a vlhkost. Kvalita a značka panelů, stejně jako správná instalace a údržba, mohou výrazně ovlivnit jejich životnost a celkový výkon. Panely by měly být pravidelně kontrolovány a čištěny, aby byl zajištěn optimální výkon a prodloužení životnosti. Navzdory poklesu výkonu během let mohou standardní fotovoltaické panely stále poskytovat užitečnou energii i po uplynutí záruční doby.

Solární střešní tašky si s rozmary počasí poradí , Tesla

Solární střešní tašky mají podobnou předpokládanou životnost jako klasické fotovoltaické panely, tedy kolem 25 – 30 let. Stejně jako u klasických panelů může výkon solárních tašek postupně klesat během jejich životnosti, ale inovace v oblasti materiálů a konstrukce mohou zlepšit jejich odolnost vůči povětrnostním vlivům a degradaci. Solární tašky jsou navrženy tak, aby byly co nejvíce odolné vůči povětrnostním podmínkám, jako je vítr, sníh, déšť nebo krupobití. Stejně jako u klasických fotovoltaických panelů je nutné věnovat velkou péči pravidelným kontrolám a údržbě. Při dodržování všech předepsaných kontrol se pak dá očekávat výrazné prodloužení životnosti těchto tašek.

Při porovnávání životnosti a vlivů na životnost standardních fotovoltaických panelů a solárních střešních tašek je důležité zvážit celkové náklady na instalaci, údržbu a opravy obou řešení. Ačkoli solární střešní tašky mohou být dražší v pořizovacích nákladech, mohou přinést vyšší estetickou hodnotu a přispět k lepší integraci s architektonickým vzhledem domu. Na druhou stranu, standardní fotovoltaické panely mohou být často levnější a snadněji dostupné, což může být velkou výhodou při potížích s jejich fungováním.

Dotace na solární tašky? Stejné jako pro běžnou fotovoltaiku

Střešní fotovoltaické krytiny, stejně jako klasické solární elektrárny, mohou být zahrnuty do programu Nová zelená úsporám a získat finanční podporu. Při žádosti o dotaci je důležité splnit určité podmínky jako je například zpracování energetického posudku nemovitosti. Dotace mohou pokrýt část nákladů na pořízení a instalaci fotovoltaických systémů, což významně snižuje finanční zátěž pro majitele nemovitostí a zkracuje dobu návratnosti. Díky programu Nová zelená úsporám se tak mohou stát střešní fotovoltaické krytiny a běžné solární elektrárny atraktivními investicemi pro široké spektrum zájemců a přispět k většímu rozšíření udržitelných technologií v energetice.

Cena solárních střešních tašek

Cena standardních fotovoltaických panelů se v posledních letech výrazně snížila díky technologickým pokrokům a rostoucí poptávce na trhu. Náklady na pořízení a instalaci fotovoltaických panelů se liší v závislosti na velikosti systému a kvalitě použitých materiálů, ale obecně lze říci, že standardní panely jsou dostupnější než střešní solární tašky. Je třeba mít na paměti, že celkové náklady na fotovoltaický systém zahrnují také náklady na montážní prvky, měniče, baterie a elektroinstalaci.

Střešní solární tašky, které kombinují funkci střešní krytiny s fotovoltaickými články, bývají výrazně dražší než standardní fotovoltaické panely. Vyšší cena je dána složitějším výrobním procesem, v současnosti stále výrazně menší produkcí a vyššími nároky na estetiku. Přestože střešní solární tašky mohou být nákladnější v pořizovacích nákladech, nabízejí řadu výhod, jako je lepší vizuální vzhled, možnost větší integrace s okolní střešní krytinou a zvýšenou odolnost vůči povětrnostním vlivům. Při rozhodování mezi standardními fotovoltaickými panely a střešními solárními taškami je tak třeba zohlednit nejen cenu, ale také další faktory, jako jsou estetika, životnost a nároky na údržbu.

Zkušenosti se solárními střešními taškami v tuzemsku zatím příliš nejsou

Solární střešní tašky jsou relativně novým produktem na trhu obnovitelných zdrojů energie a v porovnání se standardními fotovoltaickými panely s nimi zatím nemá zkušenost příliš mnoho firem. Přestože některé již začínají tyto systémy nabízet, recenzí a zpětné vazby od zákazníků je zatím omezené množství. Jelikož se jedná o inovativní řešení, je přirozené, že zájemci i odborníci sledují jeho vývoj a hledají zkušenosti uživatelů, kteří se rozhodli pro tuto alternativu klasických solárních panelů.

Montáž standardních solárních panelů je výrazně jednodušší, po estetické stránce ale kazí vzhled domu , UN

Ačkoliv zatím existuje jen omezené množství recenzí, někteří uživatelé solárních střešních tašek sdílejí své zkušenosti a poukazují na klady i zápory těchto systémů. Mezi hlavní výhody patří již několikrát zmiňovaný estetický vzhled, který lépe zapadá do architektury nemovitosti, a možnost integrace s okolní střešní krytinou. Na druhou stranu, někteří uživatelé upozorňují na vyšší pořizovací náklady a omezenější dostupnost odborných firem specializujících se na instalaci a údržbu těchto systémů. Je důležité sledovat zkušenosti uživatelů a recenze, abychom mohli lépe zhodnotit dlouhodobý výkon a spolehlivost solárních střešních tašek.

Už v současnosti ale na trh přicházejí nové solární střešní krytiny od známých výrobců těch tradičních jako je Tondach či Wienerberger. V USA jsou také velmi oblíbené solární střechy od společnosti Tesla, která je zároveň největším světovým výrobcem elektromobilů.


Poslední recenze fotovoltaiky

SOMI


„Celkem jsem oslovil minimálně 10 firem. Nejpečlivěji, srozumitelně a...“
ETCON Energo


„firmu Etcon doporucuji. Realizace probehla behem 3 tydnu od prvniho kontaktu s...“
ETCON Energo


„Předmětem zakázky byla fotovoltaická elektrárna umístěná na pozemku,...“
Optimal-Powerenergy, a.s.


„Optimal-Powerenergy mohu jen doporučit, vše bylo provedeno dle dohody a...“
SOMI


„Dodavatele FVE jsem vybíral asi 6 měsíců, přes recenze, dodané komponenty....“