Dotace na fotovoltaiku. Kolik lze získat a jaké jsou podmínky?

Fotovoltaické panely na střeše
Fotovoltaické panely na střeše, Pixabay

Nákup fotovoltaické elektrárny, která bude ze střechy vaší nemovitosti pomáhat snižovat náklady na energie a zároveň zvyšovat energetickou soběstačnost vašeho domu či chaty i přes vcelku rychlé snižování cen nutných technologií stále není úplně nejlevnější. Téměř 100 % fotovoltaických elektráren, které vznikají na střechách domů tak je podpořeno z dotací, které právě rozvoj fotovoltaiky a dalších obnovitelných zdrojů podporují.

Jedním z nejznámějších programů a tím, který domácnosti bude zajímat jako hlavní je Nová zelená úsporám. Ta umožňuje získat dotaci na fotovoltaické systémy až 200 000 korun, čímž se návratnost investice do výstavby vlastní fotovoltaické elektrárny významně zkrátí.

Podmínky dotace na fotovoltaiku

Ačkoliv na první pohled se mohou zdát pravidla, která omezují dotace na fotovoltaické systémy velmi složitá, opak je pravdou. Na trhu je dnes velké množství specialistů, kteří za vás vyřízení dotace vyřeší. Stejnou službu dnes nabízí také většina dodavatelů fotovoltaických elektráren, kteří mimo zhodnocení návratnosti investice zajistí i samotné vyřízení dokumentů pro dotaci. Vy se tak byrokracii téměř úplně vyhnete.

Pokud si ale budete dotaci zajišťovat vlastními silami, čeká vás hlavně větší množství papírování, které ale nemusí být příliš obtížné. Základem pro žádost o dotaci je vaše vlastnictví či spoluvlastnictví rodinného domu. Jinak je tomu samozřejmě u domu bytového, kde se očekává žádost od odpovědného zástupce například předsedy v případě společenství vlastníků jednotek.

V případě fotovoltaických elektráren pak musí být instalovaný výkon od 2 do maximálně 10 kWp, což v současnosti drtivá většina elektráren na střechách rodinných domů splňuje. V současnosti ale nabývá platnosti i legislativa, která změní možnosti instalace fotovoltaiky i nad 10 kWp jednodušším způsobem. V následujících měsících či letech se tak mohou hodnoty instalovaného výkonu podporovaného v rámci programu zvýšit.

Jak vysokou dotaci na fotovoltaiku získám

Výpočet, kolik financí lze na fotovoltaickou elektrárnu získat z programu Nová zelená úsporám je velmi jednoduchý. Výše dotace se totiž u fotovoltaiky stanovuje podle kWp instalovaného výkonu. V případě elektrických akumulačních systémů je pak výše stanovena za každou kWh. Částka je navíc navyšována také za bytovou jednotku, která je k fotovoltaickému systému připojena.

V případě rodinných domů tak za základní instalaci o výkonu 2 kWp se standardním měničem získáte 40 000 Kč. V případě, že bude u instalace využit měnič hybridní, bude dotace 60 000 Kč. Pokud by byla fotovoltaika využita společně s tepelným čerpadlem a instalace by měla výkon 2 kWp, lze získat dotaci 100 000 Kč.

Jak již bylo uvedeno výše, většina instalací se ale pohybuje pod hranicí 10 kWp. V případě, že vaše fotovoltaická elektrárna bude nad 2 kWp instalovaného výkonu, získáte za každý kWp navíc 10 000 Kč. V případě, že bude využito elektrického akumulačního systému, získáte rovněž 10 000 Kč za každou kWh.

Kde požádat o dotaci na fotovoltaiku

Stejně jako v případě dalších žádostí v rámci programu Nová zelená úsporám lze i v případě fotovoltaiky zažádat o dotaci přes systém AIS SFŽP ČR. Do toho se lze snadno přihlásit pomocí Identity občana, tedy díky elektronické občance, službě MojeID nebo za pomocí takzvané bankovní identity.

V případě většiny dodavatelů fotovoltaických řešení na Voltaico.cz si ale můžete být téměř jisti, že za vás dodavatel žádost o dotaci vyřídí stejně jako další potřebnou legislativu. Zkoumání celého systému a podávání žádosti bez pomoci jakéhokoliv odborníka tak příliš nedoporučujeme.

Proces schvalování a vyřízení dotace pak může trvat 6 až 8 týdnů. Počítejte s tím, že vyplacení dotace je vázáno také na kompletní dokončení instalace FVE (fotovoltaické elektrárny) a výměnu elektroměru. Právě výměna elektroměru se může kvůli vytížení zaměstnanců distributora ČEZ, PRE A EG.D protáhnout. S tím jak přibývá nových zájemců o fotovoltaiku je větší zájem i o výměny elektroměrů, bez kterých nelze fotovoltaiku legálně používat (mimo ostrovní systémy).Poznámky:
FVE = Fotovoltaická elektrárna
kWp = instalovaný výkon fotovoltaického systému (nebo celé elektrárny)


Štítky: Dotace na fotovoltaiku Dotace fotovoltaika 2023 Dotace na solární panely Dotace fotovoltaika Dotace fotovoltaika Nová zelená úsporám Dotace FVE Dotace solární panely

Poslední recenze fotovoltaiky

Blue Boson Tech s.r.o.


„Nedoporučuji, jdu na policii “
FineSolar


„Kéž by bylo více takových Finesolar Karlovy Vary?“
Acetex


„Začátkem roku 2024 poptávána nabídka na instalaci FVE 2,1 kWh s ohřevem...“
Fotovolty


„Vše stihli ve smlouvě uvedených časech diky p. Motyčkovi a všem ochotným...“
SUNNY POWER s.r.o.


„Velká spokojenost.“